Virusi vdekjeprurës/ Kina në alarm, rritet numri i të vdekurve

Screenshot_1-67.jpg

Numri i të vdekurve nga virusi në Kinë është rritur në nëntë, ndërsa rriten frika pandemike.

Numri i vdekjeve nga një koronavirus i ri në Kinë u rrit në nëntë të Mërkurën me 440 raste të prekur të konfirmuar, zyrtarët kinezë të shëndetit thanë autoritetet rritën përpjekjet për të kontrolluar shpërthimin duke dekurajuar tubimet publike në provincën Hubei.

2,197 persona të tjerë që ranë në kontakt me njerëz të infektuar u izoluan, me 765 deri tani të liruar nga vëzhgimi, u tha gazetarëve zv.ministri i Komisionit Kombëtar të Shëndetësisë Li Bin, duke shtuar se tashmë kishte prova që virusi po përhapet përmes “transmetimit të frymëmarrjes”.

“Kohët e fundit ka pasur një ndryshim të madh në numrin e rasteve, i cili lidhet me thellimin e të kuptuarit tonë të sëmundjes, përmirësimin e metodave diagnostikuese dhe optimizimin e shpërndarjes së kompleteve diagnostikuese,” tha Li.

Virusi, me origjinë nga qyteti qendror kinez Wuhan në Hubei, është përhapur në qytetet kineze përfshirë Pekinin, Shanghai dhe Macau, si dhe Shtetet e Bashkuara, Tajlanda, Koreja e Jugut, Japonia dhe Tajvani.

scroll to top