BALLA , AKUZAT E METËS JANË KAPRIÇO DHE HISTORI IDIOTESKE

balla1.jpg

Presidenti Ilir Meta vijon tu bëjë thirrje popullit që të dalë në protestë me datën 2 mars kunër qeverisë që ai e quan organizatë mafioze që ka kapur gjykatën kushtetuese dhe që po bën grusht shteti . Ndërsa kreu i grupit parlamentar Taulant Balla , u shpreh se deklaratat e Metës janë kapriço personale nga të cilat , ai duhët të heqë dorë pasi në mars Shqipëria i ka sytë tek çelja e negociatave me bashkimin europian , madje Balla duke e smofuar Metën u bëri thirrje mediave të mos harxhojnë kohë me këta histori idioteske .
Taulant Balla tha se mazhoranca nuk ka asnjë krizë me Presidentin, por ai ka krizë me vetën e tij , dhe se duhët të sqarojë nëse do të jetë President apo lider i bashkisë .
I pyetur nëse aksioni i Presidenti do të ndikojë në kompromisin e arritur me opozitën për reformën zgjedhore , Balla tha se kjo i akon opozitës dhe se deri më tani bashkpunimi me të ka ecur mjaftë mirë . Këtë deklaratë Taulant Balla e bëri pas takimit me eurodeputeten dhe raportuesen për Shqipërinë në Parlamentin Europian Isabel Santos, me të cilën diskutoi për metodologjinë e re të Bashkimit Europian per negociatat . Balla tha se këshilli i 26 marsit do të jetë një moment i rëndësishëm ku pritshmëritë janë që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të marrin dritën jeshile për negociatat .

scroll to top