Lufthansa synon të lidhë Prishtinën me Beogradin

87-9.jpg

Kompania ajrore gjermane Lufthansa propozon një linjë që do të lidhë Prishtinën me Beogradin.

Presidenti Hashim Thaçi njoftoi në Twitter se mirëpriste propozimin e Lufthansës për të hapur një linjë ajrore mes dy kryeqyteteve, duke e konsideruar këtë një hap të rëndësishëm përpara për lëvizjen e qytetarëve dhe procesin e normalizimit të marrëdhënieve.

Ai gjithashtu falenderon për ndërmjetësimin, këshilltarin e sigurisë kombëtare në SHBA, Robert C. O’Brien dhe ambasadorin amerikan në Berlin Richard Grenell, njëkohësisht emisar i presidentit Trump për bisedimet e paqes mes Kosovës dhe Serbisë.

Hashim Thaçi@HashimThaciRKS

I welcome the letter of intent b/w #Kosovo & @lufthansa to open an air route between #Prishtina & #Belgrade. This is an important step for the movement of citizens & normalization process. Grateful to Nat. Sec. Advisor O’Brien & @RichardGrenell for facilitating the process5210:41 AM – Jan 20, 2020Twitter Ads info and privacy25 people are talking about this

Aktualisht nuk ka fluturime direkte mes Prishtinës e Beogradit, madje në shumë raste janë raportuar probleme edhe në kalimin e kufirit tokësor, pasi Serbia vazhdon ta quajë Kosovën provincë të sajën, edhe pse Kosova ka shpallur pavarësinë.

scroll to top